Teated
Vald osaleb Tartumaa roheenergeetika kompetentsikeskuse loomises
Kambja vallavolikogu otsustas 23.08.2023 istungil lubada vallavalitsusel osaleda Tartumaa roheenergeetika kompetentsikeskuse loomise projektis, mis esitatakse rahastuse saamiseks riigi tugiteenuste keskusele ning planeerida Kambja valla 2024-2026. a eelarvetesse omafinantseering kogumahus 41 500 eurot.
Mittetulundusühingu Tartu Regiooni Energiaagentuur (TREA) baasil soovitakse luua roheenergia kompetentsikeskus, mis toetaks Tartumaa ettevõtteid, kodanikke ja omavalitsusi roheenergeetika ja energiatõhususe lahenduste valimisel, uute lahenduste väljatöötamisel ja rakendamisel. Kuna lähikümnenditel seisab maailm silmitsi mitmete kliimamuutustega ei jää puutumatuna ka Tartumaa: temperatuuritõus, sademete hulga suurenemine ja sellest tulenevad üleujutused ning tormide sagenemine on vaid mõned kliimamuutustest. Selleks, et nende muutustega toime tulla, on Tartumaa sarnaselt Eesti riigile võtnud teiste seas sihiks nii energia varustuskindluse ja taastuvenergia tootmise kui ka kliimateadlikkuse tõstmise. Rohepöörde alustalaks on sellealase teadlikkuse suurendamine ning kestlikkusele suunavate väärtuste ja teadmiste levik, eelkõige üldhariduse valdkonnas. Tartumaal on plaanis luua roheenergia kompetentsikeskus, mis on muuhulgas seatud eesmärgiks ka Tartumaa arengustrateegias. Selleks, esitab TREA rahastamistaotluse 30.08.2023 riigi tugiteenuste keskusele.
Projekti partnerid on Tartumaa omavalitsuste liit, Elva vald, Kambja vald, Kastre vald, Luunja vald, Nõo vald, Peipsiääre vald, Tartu linn ja Tartu vald. Projekti elluviimine on kavandatud aastatesse 2024–2026. Projekti tulemusena töötatakse välja nõustamismudel, millega pakutakse ettevõtetele, kodanikele ja omavalitsustele piisavat ning vajalikku tuge taastuvenergiale ja tõhusatele energeetikalahendustele üleminekul. Projekti tulemusena rajatakse Kambja valda Aarike hooldekeskusele salvestiga päikeseelektrijaamad.
Projekti rahastamise korral tuleb Kambja valla eelarvesse rahalised vahendid territooriumil tehtavate investeeringute kaasrahastamiseks. Investeeringust 75% moodustab projektitoetus ning 25% on päikeseelektrijaama väljaehitamise kuludest omafinantseering.