Soinaste küla Lehise maaüksuse ja lähiala detailplaneering
Hõlmatud ala: Lehise (94901:006:0687), Soinaste küla
Planeeringuala suurus: u 6,2 ha
Algatamine: Kambja vallavalitsuse 26.08.2021 korraldus nr 3265
Vastuvõtmine: Kambja vallavalitsuse 11.10.2023 korraldus nr 2136
Kehtestamine: Kambja vallavalitsuse 15.05.2025 korraldus nr 266
Avalik väljapanek: 06.–19.11.2023
Planeeringu lahendus: 202007_Lehise DP_2023.09.25 | 9,35MB
Menetlus: Planeeringu toimik
Koostatud planeeringulahenduse kohaselt moodustatakse Lehise maaüksusest 21 krunti, millest seitse on ärimaa krundid, seitse on elamumaa krundid, kaks on üldmaa krundid ja viis on transpordimaa krundid. Elamumaa kruntidele on kavandatud ehitusõigus kuni kahe hoone püstitamiseks (sh üks ridaelamu ja üks abihoone), mille hoonete suurim lubatud ehitisealune pind on kokku 990—1200 m². Ärimaa kruntidele on kavandatud ehitusõigus olenevalt krundi suurusest 1—2 hoone püstitamiseks, mille suurim lubatud ehitisealune pind on kokku 1000— 1600 m². Samuti on planeeringuga antud lahendus tehnovõrkudega varustatusele (sh tuletõrje veevarustusele), juurdepääsudele, parkimislahendusele, haljastusele, heakorrale ja määratud tingimused detailplaneeringu elluviimiseks.
Planeerimisseaduse alusel esitati detailplaneeringu lahendus ametiasutustele kooskõlastamiseks ning isikutele (sh piirinaabrid) arvamuse andmiseks, kelle huve võib detailplaneering puudutada.
Detailplaneering on kooskõlastatud päästeametiga ning tehnovõrgu valdajatega. Koostööd on tehtud Tartu linnavalitsuse ja keskkonnaametiga.
Arvamuse andmise perioodil esitati planeeringulahenduse osas seisukohti-ettepanekuid, millega juhiti tähelepanu erinevatele asjaoludele planeeringulahenduses. Esitatud ettepanekute osas planeeringulahendust osaliselt korrigeeriti.
Detailplaneeringu avaliku väljapaneku perioodil esitati planeeringulahenduse osas seisukohti-arvamusi-ettepanekuid. Vallavalitsus võttis avaliku väljapaneku vältel laekunud arvamuste osas seisukohad ja kinnitas need.
29.04.2024 toimunud avalikul arutelul tutvustati avaliku väljapanaku kestel esitatud arvamusi ning seisukohti esitatud arvamustele. Avalikul arutelul üritati leida kompromisslahendust, kuid see ei õnnestunud ning arvamuste esitajad jäid oma arvamuste juurde.
Vallavalitsus kaalus pärast avaliku arutelu veelkord planeeringu lahenduse muutmist vastavalt esitatud arvamustele, kuid leidis, et lahenduse muutmine ei ole põhjendatud.
Tulenevalt PlanS §-st 138 esitas Kambja vallavalitsus detailplaneeringu regionaal- ja põllumajandusministeeriumile heakskiitmiseks, kuna avalikul väljapanekul esitatud arvamusi ei võetud arvesse.
Regionaal- ja põllumajandusministeeriumi Tartu riigimajas toimus osapoolte vahel 11.12.2024 ärakuulamine, kus said oma seisukohad esitada isikud, kelle arvamusi ei arvestatud ja planeeringu koostamist korraldava kohaliku omavalitsuse esindaja. Ärakuulamisel arvamuse esitajad ja Kambja vallavalitsuse esindaja esitatud arvamuste osas kokkuleppele ei jõudnud ning arvamuse esitajad esitatud arvamustest ei loobunud.
Ärakuulamise järgselt edastas maa- ja ruumiamet oma 11.02.2025 kirjaga seisukohad Lehise maaüksuse ja lähiala detailplaneeringu avalikul väljapanekul esitatud arvestamata jäänud arvamuste kohta.
Maa- ja ruumiamet edastas 17.02.2025 kirjaga Lehise maaüksuse ja lähiala detailplaneeringu heakskiitmise. Heakskiitmise käigus vaadati üle detailplaneeringu menetluse käik ning kontrolliti planeeringu õigusaktidele vastavust. Lähtuvalt PlanS § 138 lõikest 3 andis maa- ja ruumiamet heakskiidu Kambja valla Soinaste küla Lehise maaüksuse ja lähiala detailplaneeringule.
Vallavalitsus on seisukohal, et Soinaste külas asuva Lehise maaüksuse ja lähiala detailplaneering vastab õigusaktidele, detailplaneeringu lahendus tagab võimalikult paljude ühiskonnaliikmete vajaduste ja huvide arvestamise ning on kooskõlas valla ruumilise arengu eesmärkidega.