Kambja valla kaasav eelarve
Kambja valla 2025. aasta kaasava eelarve rahvahääletusel leidsid enim poolehoidu ideed arendada Külitse Kiigemäe kogukonnaala (külakiige ja palliplatsi rajamine) ning Kambja kettagolfipargi rada.
Külitse Kiigemäe arendusettepanek kogus 272 häält, Kambja discgolf'i raja väljaarendamise poolt hääletas 148 elanikku. Enim hääli kogunud ideele järgnesid: Pangodi järve äärde välijõusaali rajamine (52 häält), Suure-Kambja bussipeatuse renoveerimine ja paisjärve rannaala laiendamine (50 häält), Kambja kõlakoja püstitamine (49 häält), Kambja mõisaparki istepinkide paigaldamine (6 häält).
Ajajoon
Ettepanekute esitamine: 16.09–11.10.2024
Esitatud ettepanekuid hindas komisjon, kes tunnistas 14 ideest 6 tingimustele vastavaks ja suunas need hääletusele.
- Komisjoni protokoll (asice)
Ettepanekute tutvustamine: 24.10.2024 kell 17 Reola kultuurimajas (Valge tee 1, Uhti)
Hääletamine: 28.10–10.11.2024 VOLIS-es
Kaasava eelarve eesmärgid on:
- elanike kaasamine vallaeelarve koostamise protsessi,
- elanikele võimaluse andmine oma ettepanekute tegemisega valla arengut toetada,
- elanikele hääletamisvõimaluse andmine parimate ideede väljaselgitamisel.
Kaasava eelarve protsess
1. IDEEKORJE
Idee esitamisel tuleb silmas pidada järgmisi põhimõtteid:
- Kaasava eelarve idee võib esitada igaüks.
- Kaasava eelarve objektiks võib olla Kambja vallaga seotud investeeringuobjekt maksumusega kuni 50 000 eurot. Kuna kaasava eelarve kogusummaks on 100 000 eurot, tagab see vähemalt kahe idee elluviimise.
- Kaasava eelarve raames elluviidav investeering:
- peab pakkuma avalikku hüve,
- peab olema avalikus kasutuses (reeglina munitsipaalmaal),
- ei tohi tekitada vallale ebamõistlikke kulusid järgnevatel aastatel,
- realiseeritakse eelarveaasta jooksul (idee realiseerib vallavalitsus).
Idee puhul on oluline ka ideest osasaajate hulk, mõju avalikule ruumile, originaalsus, kogukondade koostöö ja aktiivsete ning tervislike eluviiside soodustamine.
Idee esitamisel peab olema märgitud:
- idee nimetus (lühidalt idee sisu kokkuvõttev kirjeldus),
- idee esitaja nimi ja kontaktandmed (telefon, e-posti aadress),
- idee eesmärk ja kirjeldus (mida soovitakse idee elluviimisega saavutada, kellele see on oluline ja kuidas idee elluviimine toimub, miks on selle idee teostamine valla eelarvest vajalik ja oluline),
- sihtrühm (kes on idee teostamisest peamised kasusaajad),
- eeldatav maksumus (hinnanguline või pakkumusel põhinev maksumus),
- muu oluline info, mida idee esitaja peab vajalikuks välja tuua.
Veel soovitusi kaasava eelarve idee esitamiseks:
- Tutvu möödunud aasta ideedega, sest eelmisel aastal hääletuse võitnud ja valla rahastatud ettepaneku kant ei saa uue ettepanekuga kandideerida võidule järgneval aastal (võimaldab ka teistel, sh väiksema rahvaarvuga piirkondadel hääletust võita).
- Kui mõttes on mitu ideed, siis palume need esitada ühekaupa.
- Soovitame välja tuua võimalikult täpne asukoht (katastriüksus) ja kirjeldada, milline objekt võiks olla (võib tuua näiteid teistest piirkondadest või valdadest/linnadest).
- Võimalusel lisage ideekirjeldusele fotosid, kaarte, skeeme objekti asukohast, samuti võib lisada fotosid sarnastest objektidest mujal. Kui on oskusi, võib idee lihtsal viisil visandada ja selle samuti lisada.
- Kui võimalik, siis leidke endale juba enne idee esitamist mõttekaaslasi, nt kohalik külaselts või mõni huvirühm, kellega koos idee sisu läbi arutada.
- Kambja Vallavalitsus ootab ideede esitajatelt aktiivset osalemist kaasava eelarve protsessi erinevates etappides (arutelud, ideede tutvustamine jm).
2. IDEEDE TEOSTATAVUSE HINDAMINE
Esitatud ideid hindab komisjon, mille koosseisus on vastava ala spetsialistid. Komisjon hindab esitatud ideede teostatavust (ajalisest, rahalisest ja tehnilisest aspektist) ja vastavust kaasava eelarve tingimustele. Mitmetel juhtudel teevad eksperdid ideede autoritele ka ettepaneku idee kohendamise osas (vähendada mahtu, täpsustada asukohta, liita idee mõne teise sarnase ideega jmt).
Ekspertide arvamused lisatakse VOLISsse vastava idee juurde ning koostatakse protokoll, mis lisatakse Kambja valla veebilehe kaasava eelarve alalehele. Ekspertide arvamustest antakse teada ka ideede autoritele.
3. IDEEDE TUTVUSTAMINE
Vallavalitsus tutvustab kaasava eelarve ideid võrdsetel alustel nii valla infokanalites kui ka infokeskkonnas VOLIS. Vallavalitsuse eestvedamisel korraldatakse pärast ideede teostatavuse hindamist ideid tutvustav üritus, kus ideede autorid tutvustavad oma ideid ja selgitavad, mille poolest nende idee muudab Kambja paremaks. Ideede esitajad tutvustavad oma ideid iseseisvalt ka oma kogukonnas ja huvirühmades.
4. HÄÄLETUS
Rahvahääletusel saab osaleda iga vähemalt 14-aastane isik, kelle elukoht on Eesti rahvastikuregistri andmetel Kambja vallas. Iga rahvahääletusel osalev isik saab hääletada kuni kahe erineva endale meelepärase idee poolt.
Hääletada saab elektrooniliselt infosüsteemis VOLIS, kus tuleb end identifitseerida ID-kaardi, mobiil-IDga või Smart-ID-ga.
5. IDEE ELLUVIIMINE
Kaasava eelarve maht igal eelarveaastal on 100 000 eurot ning vald rahastab vähemalt kahte enim hääli saanud ettepanekut.
- Kaks võitnud ettepanekut peavad rahastamiseks olema valla eri kantidest ehk vald ei rahasta ühest ja samast kandist enam kui ühte ideed.
- Võitnud ideede eeldatavad maksumused peavad mahtuma määratud summa sisse (50 000 eurot objekti kohta).
- Valla eri piirkondade võrdse kohtlemise eesmärgil ei rahasta vald samast kandist esitatud ettepanekut kahel järjestikusel aastal. See annab ka väiksema elanike arvuga kantidele paremad võimalused oma ideega kandideerimiseks.
- Kui hanke tulemusel selgub, et ideede elluviimise maksumus ületab eelarves ettenähtud rahalisi võimalusi, annab vallavalitsus ettepaneku esitajale võimaluse kaasrahastada ettepaneku teostamist puudujäävas osas. Kui ettepaneku esitaja ei soovi võimalust kasutada, siis teostatakse ideede nimekirja paremusjärjestuses järgmine objekt.
Kaasava eelarve hääletusel võitnud ideed viiakse ellu hääletamisest järgneval eelarveaastal. Ideed viib ellu või korraldab selle elluviimise vallavalitsus koostöös idee/ideede esitajatega.
Kaasav eelarve eelnevatel aastatel
2024. aasta kaasava eelarve rahvahääletusel võitis idee laiendada Poldrijärve matkaraja spordiparki.
Rahva teiseks eelistuseks oli luua Vana-Kuustesse multifunktsionaalne palliväljak.
2023. aasta kaasava eelarve rahvahääletusel kogus enim hääli Külitse järve tee valgustamise ettepanek (620). 371 häält anti Kambja aleviku kaasaegse suplusranna rajamise poolt ning 190 häält sai Soinaste külaplatsile multiareeni püstitamise idee.
Kambja valla 2022. aasta kaasava eelarve rahvahääletusel leidis toetust ettepanek kaasajastada Poldrijärve matkarada, et rajada sinna supluskoht, vaatetorn ja lõkkeplats. Idee poolt hääletas 400 vallakodanikku.